Hei vaan! Nyt kun aurinko on kohta laskenut horisonttiin, niin tehdäänpäs tällainen lopun aikojen ruutukuratointi. Blogin piirtäjät listaavat toistensa sarjakuvista viisi lempiruutua ja perustelunsa valinnoilleen. Pidemmittä puheitta – aloitetaan!
Liharobotti valitsee:

Numero 5: Kusiukko hyssyttelee parjaamaan tulevaa kirjastonhoitajaa. Hauska kuva yhdistettynä kusen värisiin sävyihin. Kirjastossa ei huudeta.

Numero 4: Pipsa Pupua puukotetaan. Järkyttävää runojen säestämää väkivaltaa. Tätä lisää!

Numero 3: Kertun häijy ilme. Tuosta viekkaasta ilmeestä huomaa jo tyhmäkin, että Kertulla on pahat mielessä. Tämä ruutu ansaitsee ”repesin ilmeelle” -palkinnon.

Numero 2: Pikkupoika sairaalassa. Vanhempien ahdinko ja suru tunkee ruudun läpi. Voimakasta tavaraa!

Numero 1: Tonttu saapuu sienitaloon. Tämä kuva on jännä ja tunnelmallinen, mutta lisäksi tonttu näyttää psykoottiselta kuvattuna nuijapää-akvaarion läpi. Noiden silmien takana ei taatusti ole minkäänlaista sielua!
Tunafish valitsee:

Numero 5: Tunnelmallinen ruutu surrealistisesta sarjakuvasta. Rauhallinen meno verrattuna muuhun yleiseen mantelimeininkiin.

Numero 4: Groteskit ruudut ovat hauskoja, kai jonkin psykologisen pois-katsomis-kykenemättömyyden ansiosta. Liharobotti on irvokkaiden kohtausten mestari, joista tämä on varmaan oma suosikkini.

Ruutu 3: Myrskyisä ja jännittävä kuva, joka saa mielenkiinnon heräämään. Komea ja taidokkaasti piirretty purjealus. Purjealukset on aina kiinnostavia.

Ruutu 2: Spagettiwesternien ja ruuan ystävän mielihyvänappuloita paineleva kohtaus. Epätoivoisen kokin ilme ja aseen kallokoriste ovat hienoja yksityiskohtia, jotka tuovat syvyyttä lukukokemukseen.

Ruutu 1: Hauskasti toteutettu kuvitteellisen videopelin huumehallusinaationäkymä. Hauskan räikeät värit ja lennokasta viivaa.
Mestari????????!!!!!!!
Oliko joku ongelma?!!!????
E-ei.